Klaster firm szkoleniowych i doradczych
Klaster wiedzy
Preambuła
Uznając potrzebę integracji i kooperacji podmiotów sektora usług szkoleniowych i doradczych Strony podejmują inicjatywę tworzenia Klastra Wiedzy oraz wyrażają chęć współpracy polegającej przede wszystkim na wzmocnieniu konkurencyjności oraz wspieraniu przedsiębiorstw w lepszym funkcjonowaniu na rynku, promowanie współpracy podmiotów sektora szkoleniowego i sektora nauki oraz wymiany doświadczeń w celu podniesienia jakości oferowanych usług i rozwoju sektora usług szkoleniowych i doradczych oraz wprowadzaniu nowoczesnych technologii IT i wdrażaniu wyników badań w obszarze przetwarzania informacji i zarządzania wiedzą. Szczególny nacisk zostanie położony na wzmocnienie Partnerów w zakresie wiedzy specjalistycznej związanej z zarządzaniem projektami, technologiami internetowymi oraz szeroko rozumianymi systemami zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach.
- Zaproszenie na szkolenie specjalistycznePodkarpacki Klaster Energii Odnawialnej Stowarzyszenie Podkarpacka Ekoenergetyka wraz z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego oraz Andaluzyjskim Klastrem Energii Odnawialnej mają przyjemność zaprosić Państwa na 40-to godzinne bezpłatne szkolenie wprowadzające w tematykę SMART CITY i powiązane z projektem Inteligentne Ekoosiedle 2020. Szkolenie zorganizowane będzie w ramach projektu „Adelante” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki,… Czytaj dalej »Zaproszenie na szkolenie specjalistyczne
- HR – siła WiedzyJest nam bardzo miło poinformować Państwa, że projekt „HR – siła Wiedzy”, który powstał specjalnie dla kilkunastu firm współtworzących Klaster Wiedzy uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS i jest realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem głównym projektu jest podniesienie kluczowych kompetencji menedżerskich kadry zarządzającej oraz wzrost… Czytaj dalej »HR – siła Wiedzy
- Kolejne szkolenie w ramach projektu „HR – siła Wiedzy”W dniach 24-27 lutego 2014 r. odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu „HR – siła Wiedzy”. Szkolenie zostało zorganizowane w uzdrowisku w Iwoniczu Zdroju. Tym razem celem zjazdu było przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu „Zarządzania projektami” a poprzez to podniesienie kluczowych kompetencji menedżerskich kadry zarządzającej oraz wzrost wykorzystania narzędzi… Czytaj dalej »Kolejne szkolenie w ramach projektu „HR – siła Wiedzy”
- Karta Młodego PrzedsiębiorcyMiło nam poinformować iż jeden z jeden z naszych członków, firma Mestengo SP. Z.o.o należy do programu Karta Młodego Przedsiębiorcy. Celem tej inicjatywy jest promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży zamieszkującej powiat nyski. Corocznie beneficjentami Karty Młodego Przedsiębiorcy będzie kilkaset młodych ludzi rozpoczynających lub prowadzących własne firmy. Wprowadzenie Karty Młodego Przedsiębiorcy oznacza… Czytaj dalej »Karta Młodego Przedsiębiorcy
- Wsparcie transgraniczne regionalnej e-współpracyChcieliśmy się pochwalić, iż 3 firmy skupione w Klastrze Wiedzy biorą udział w pilotażowym projekcie ”Wsparcie transgraniczne regionalnej e-współpracy” Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka. Spółki Superior Level i Bezpieczeństwo IT będą testowały dla naszych sąsiadów z południa, e-platformy B2B, które mają upłynnić transakcje międzynarodowe.
- Bon na innowacjęMiło nam poinformować, że część firm zrzeszonych w Klastrze Wiedzy brała udział w projekcie Bon na innowacje – programu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt ma na celu wsparcie mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Beneficjentami projektu zostały firmy, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe.
Członkowie
- Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie
- Stowarzyszenie Assets
- Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”
- Krajowe Stowarzyszenie Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Sądów i Prokuratur
- Targi Lublin S.A.
- FollowUp Sp. z o. o.
- Szkolenia i Edukacja sp. z o.o. sp.k
- Podkarpacka Kancelaria Rachunkowa Sp. z o.o.
- PGC Inwestycje Sp. z o.o.
- Superior Level Sp. z o.o.
- Bezpieczeństwo IT Sp. z o.o.
- MZ Sp. z o. o.
- B.A.T.N.A
- CNC Modern
- Safety Akademia
- Szybiak Tomasz COMPETO
- MONSAI Polska Szymon Żminda
- Mamet Marcin Łątka
- Signum – Pracownia Reklamy
- Kancelaria Radcy Prawnego
Łukasz Ostrowski - Solutia Konrad Wisz
- Iwona Magryś
- Firma „AGROBUD” Handel – Usługi – Transport Maria Niżnik
O klastrach
Amerykański ekonomista i światowej sławy ekspert w dziedzinie strategii organizacji i konkurencji, Michael E. Porter, określił klastry jako „znajdująca się w geograficznym sąsiedztwie grupa przedsiębiorstw i powiązanych z nimi instytucji zajmujących się określoną dziedziną, połączoną podobieństwami i wzajemnie się uzupełniającą”. Zatem za definicję klastrów można przyjąć skupiska wzajemnie powiązanych firm, działających w podobnych sektorach i związanych z nimi instytucji np. uniwersytetów. Klastry opierają się na wzajemnej współpracy przez co stają się bardziej konkurencyjne. Powiązania biznesowe są bardzo atrakcyjne dla inwestorów i przyciągają do siebie wartościowych pracowników. Rozwój klastra wynika z wzajemnej wymiany informacji i budowania baz danych, które są wykorzystywane przez wszystkich członków klastra. Ich mobilność i tworzenie zawodowych kontaktów skutkuje ożywieniem rynku i tym samym wpływa na pozytywny wizerunek regionu w obrębie którego funkcjonuje klaster. Współpraca ma charakter horyzontalny czyli jej członkowie działają w tym samym sektorze usług, często konkurując między sobą. Wzajemna korelacja wpływa jednak na znacznie większą specjalizację wszystkich członków. Kluczowe znaczenie dla klastra ma innowacja, czyli nowatorskie pomysły które są wdrażane przez wszystkich jej członków. To właśnie jej poziom określa charakter i znaczenie klastra. Klastry powstają we wszystkich sektorach gospodarki. Tworzone są klastry przemysłowe, usługowe oraz oparte na wysokiej technologii.
Wiedza w działaniu
Twórz, ucz, rozwijaj
Inspiracja i sukces
Innowacje, współpraca